Czyszczenie rurek kondensatorowych

Metoda Conco może być stosowana do rur prostych o średnicach wewnętrznych od 11 do 31 mm wykonanych z mosiądzu, stali nierdzewnych, tytanu i stali kotłowych. Elementem czyszczącym jest nabój wykonany ze stali sprężynowej oraz tworzywa sztucznego napędzany wodą pod ciśnieniem, posiadający 3 lub 4 pary ostrzy dokładnie dopasowanych do średnicy wewnętrznej rurki. Nabój przestrzeliwany jest przez całą długość rurki przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem około 2 MPa podawanego ze specjalnego agregatu pompowego. Nabój przemieszcza się w rurce z prędkością około 6 m/sek, a osad jest mechanicznie zeskrobywany przez ostrza, a następnie wypłukiwany przez przepływający strumień wody. Do czyszczenia potrzebna jest ilość nabojów stanowiąca ok. 10% ilości rurek w urządzeniu.
Metoda ta ma zastosowanie do usuwania zanieczyszczeń miękkich typu błoto i szlam oraz osadów twardych jak osady kamienia kotłowego, węglanów wapnia, siarczków żelaza, tlenków żelaza, manganu, miedzi itp.
Metoda Conco jest doskonałym uzupełnieniem metody ciągłego czyszczenia rurek kondensatorów – wygładzane są  ścianki rurki, zwiększając skuteczność tej metody.
Naboje Conco zapewnają 100% drożność rurek.

Metoda Conco jest alternatywną dla czyszczenia wodą pod wysokim ciśnieniem zwaną hydrodynamiczną. W porównaniu z tą metodą system Conco jest bardziej bezpieczny dla operatora, szybszy oraz nie uszkadza rurek. Naboje Conco wygładzają ścianki rurki w wyniku czego powstawanie osadów jest spowolnione. Przy czyszczeniu hydrodynamicznym grube osady mogą zostać usunięte, jednakże powierzchnia ścianki rurki pozostaje chropowata.